Panoramy - wirtualne wycieczki. Kliknij i zwiedzaj okolicę.

Sezon rozpoczęty.

ikona

W tym roku letni sezon turystyczny w Małopolsce zaczął się już 23 kwietnia w Szczawnicy, wraz z uroczystą inauguracją 184. sezonu flisackiego na Dunajcu - jednej z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Głównym punktem pełnego atrakcji dnia, było pobicie rekordu Guinnessa w najdłuższej na świecie szarlotce.  

Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego rozpoczęła się na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach. Po mszy św. rozpoczynającej sezon flisacki i poświęceniu łodzi, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda symbolicznym piłowaniem flisackiej „spryski” oficjalnie otworzyli sezon turystyczny w Małopolsce. Przy dźwiękach flisackich zespołów i armatnich salw, na przystrojonych girlandami z kwiatów tratwach, zaproszeni goście rozpoczęli spływ najbardziej malowniczym przełomem rzecznym w Europie. Mieli okazję poczuć się jak za czasów Józefa Szalaya, twórcy uzdrowiska Szczawnica i pomysłodawcy turystycznych spływów flisackich, którego 140. rocznicę śmierci upamiętnia trwający Rok Szalayowski. Na jednej z tratw flisacy spławiali wielkie jabłko, które zapowiadało sądecko-gorlickie atrakcje u celu spływu, czyli w Szczawnicy.

W tym czasie bowiem, na górnej płycie parkingu w Szczawnicy, w „kuchni Guinnessa” trwało pieczenie szarlotki, która wkrótce miała okazać się najdłuższą na świecie. Od rana odbywały się też targi produktów i wyrobów lokalnych, pochodzących głównie z ziemi sądeckiej i gorlickiej oraz eteryczne jarmarki, będące okazją do spotkania z mistrzami ginących zawodów: dziegciarzem, gonciarzem, łyżkarzem czy koronczarką. Targi i szarlotka przygotowywana z łąckich jabłek zachęcały do obrania kierunku na gorlickie i sądeckie, wpisując się w realizowany przez Małopolską Organizację Turystyczną projekt pod nazwą „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Finał bicia rekordu miał miejsce o godzinie 17:00, kiedy komisja Guinnessa dokonała pomiarów ułożonej wzdłuż potoku Grajcarek szarlotki. Wynik 318,5 metra oznaczał, że rekord Guinnessa w najdłuższej na świecie szarlotce, ustanowiony w Niemczech w 2013 roku, został pobity aż o 42 metry! Z radością można było przystąpić do konsumpcji. Prawie 2000 kawałków ciasta z jabłkami, w kilka minut zostało ze smakiem zjedzonych przez turystów i mieszkańców Szczawnicy.

Znakiem rozpoznawczym wszystkich, którzy pojawili się na górnej płycie parkingu w Szczawnicy były czerwone, małopolskie korale. Można je było wygrać w cieszących się dużym zainteresowaniem konkursach przygotowanych przez Małopolską Organizację Turystyczną przy Camperze Małopolskim. W tym miejscu czekały także kolorowanki dla najmłodszych oraz foldery promujące atrakcje turystyczne regionu.

Wieczorem występem Grupy Śpiewaczej Flisaków rozpoczęto wielkie koncertowanie. Po pokazie mody inspirowanej motywami etnicznymi subregionu gorlicko-sądeckiego, na scenie pojawił się zespół Lombard, rozpoczynający letnią trasę koncertową z okazji 35-lecia istnienia. Z okazji jubileuszu zespół odebrał upominki: od Małopolskiej Organizacji Turystycznej – pełen atrakcji weekend Camperem Małopolskim, a z rąk flisaków złotą kartę uprawiająca do bezpłatnych spływów przełomem Dunajca. Wspólne z flisakami wykonanie niezapomnianego przeboju „Przeżyj to sam”, rozpoczęło wspaniały koncert.  

Organizatorami Inauguracji Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce byli: Małopolska Organizacja Turystyczna, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Urząd Miasta i Gminy Szczawnica,  Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Partner: Województwo Małopolskie. 

Galeria z części odbywającej się na przystani flisackiej i spływu.

Zamknij okno
Zamknij okno