• Egzamin 2023

  W dniu 14 września 2023 odbył się egzamin I i II stopnia na flisaka i mistrza flisackiego. Komisja egzaminacyjna, której skład stanowili przedstawiciele Zarządu Polskiego Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, komisji kwalifikacyjno - dyscyplinarnej, Urzędu Żeglugi Śródlądowej oraz Pienińskiego Parku Narodowego, sprawdziła wiedzę teoretyczną podczas części pisemnej oraz umiejętności praktyczne podczas spływu.
  Wszystkim gratulujemy zdania egzaminu.

  Czytaj więcej
 • Akcja krwidawcza

  Po raz kolejny organizujemy akcję krwiodawczą. Już w najbliższą niedzielę (2023-09-10) od 9:00 będzie można oddać krew pod okiem profesjonalistów. Na ten czas nasze biuro zamieni się w gabinet gabinet krwiodawstwa. Zapraszamy wszystkich do udziału na przystani początkowej w Sromowcach Wyżnych - Kątach.

  Czytaj więcej
 • Wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

  Po wielu staraniach w końcu udało nam się dostać na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. "Tradycje flisackie na Dunajcu w Pieninach" zostały wpisane 28 czerwca 2023 roku i właśnie dostaliśmy dokument to potwierdzający.

  Czytaj więcej
 • Informacja dla turystów!

  Szanowni Państwo bardzo prosimy unikać nieuczciwych firm oferujących tzw. "Spływ Przełomem Dunajca nowoczesnymi łodziami" które okazują się w efekcie zwykłymi gumowymi pontonami, informujemy że jest to marna namiastka Spływu nie mająca nic wspólnego z tradycyjnym Spływem drewnianymi łodziami flisackimi!
  A wiarygodne informacje dotyczące tradycyjnego Spływu Dunajcem można uzyskać wyłącznie pod numerem tel. 18 26 29 721

  Czytaj więcej
 • Inauguracja sezonu 2023

  W dniu 22 kwietnia 2023 roku uroczyście inaugurowaliśmy 191 sezon flisacki. Mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Leszek Leszkiewicz w koncelebrze księży z okolicznych parafii. Po mszy ksiądz biskup poświęcił łodzie i życzył na bezpiecznego sezonu.

  Czytaj więcej
 • Uroczyste rozpoczęcie sezonu

  Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich zaprasza na Mszę Świętą pod przewodnictwem ks. bp Leszka Leszkiewicza z okazji otwarcia sezonu flisackiego 2023, która odbędzie się 22 kwietnia (sobota) o godzinie 9:00 na przystani początkowej.

  Czytaj więcej
 • Rozpoczęcie sezonu

  W sobotę 1 kwietnia zaczynamy spływ.

  Czytaj więcej
 • Trwają obrady WZD. Zostaną podjęte najważniejsze decyzje na najbliższy sezon.

  Czytaj więcej
 • Pielgrzymka flisaków

  W tym roku pielgrzymowaliśmy do Bazyliki Katedralnej Narodzenia NMP w Tarnowie. Dziękczynną mszę św. za miniony sezon flisacki odprawił ks. Adam Nita w koncelebrze ks. Marka Kądzielawy ze Sromowiec Niżnych, ks. Rafała Jurczasiaka ze Sromowiec Wyżnych oraz ks. Tomasza Kudronia ze Szczawnicy. We mszy uczestniczyli flisacy i ich rodziny, władze Stowarzyszenia oraz poczet sztandarowy.

  Czytaj więcej
 • Msza św. na zakończenie sezonu

  W minioną niedzielę w kościele w Szczawnicy została odprawiona msza św. z okazji zakończenia sezonu 2022.

  Czytaj więcej
 • Wystawa fotografii z Przełomu Dunajca

  Na koniec tegorocznego sezonu zapraszamy na wystawę Spływu Dunajcem wg. Miłosza Pierwoły.

  Czytaj więcej
 • Egzamin I i II stopnia

  Do egzaminu pierwszego i drugiego stopnia przystąpiło 17 pomocników i 10 flisaków. 

   

  Czytaj więcej
 • Rozpoczęcie spływu

  Dzisiaj przy ołtarzu polowym na przystani w Sromowcach Wyżnych odbyła się uroczysta msza święta z okazji rozpoczęcia tegorocznego sezonu flisackiego, której przewodniczył ksiądz biskup pomocniczy Robert Chrząszcz. Po mszy świętej biskup poświęcił łodzi i złożył życzenia wszelkiej pomyślności.

  Czytaj więcej
 • Łodzie poświęcone

  W kościele w Sromowcach Niżnych została odprawiona msza św. na rozpoczęcie tegorocznego sezonu flisackiego. Po mszy ksiądz Marek Kądzielawa poświęcił nasze łodzie i życzył flisakom udanego sezonu. Pobłogosławionymi łodziami delegacje i poczty sztandarowe spłynęły do przystani w Sromowcach Niżnych, gdzie wszyscy zebrali się przy rzeźbie Górala w celu upamiętnienia tej uroczystości na pamiątkowych zdjęciach.
  We mszy świętej uczestniczyli księża: Czesław Jakóbczyk, Rafał Jurczasiak, Paweł Wróbel, Adam Styc, Marek Kądzielawa.

  Czytaj więcej
 • Akcja pracy konkursowej rozgrywa się nad Dunajcem.

  Teatr Groteska jakiś czas temu organizował konkurs filmowy pn. "Skarpetki w akcji". Uczennice ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych pod opieką pani Anny Stokłosy - Chmiel zgłosiły swoją pracę.

  Czytaj więcej
 • Sprawdzenie trasy przed sezonem

  Mamy za sobą pierwszy w tym sezonie odbiór łodzi i sprawdzenie trasy. Szlak jest sprawdzony i gotowy do spływu.

  Czytaj więcej
 • Zakończenie sezonu 2020

  Dnia 25 października w Kościele w Sromowcach Wyżnych została odprawiona dziękczynna msza św. na zakończenie tegorocznego sezonu flisackiego. Co prawda sezon jeszcze trwa do końca miesiąca, ale już podziękowaliśmy za minione sześć miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Kolęda w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu

  Pienińscy górale 21-12-2018 zajrzeli na wszystkie szpitalne oddziały. Śpiewali, grali kolędy, składali życzenia, rozdawali słodycze, książki, piekli tradycyjne flisackie ciasto.

  Czytaj więcej
 • Certyfikat POT 2018

  Najważniejsze nagrody w branży  zostały przyznane po raz szesnasty. Polska Organizacja Turystyczna podczas uroczystej gali w hotelu Renaissance Warsaw Airport wyróżniła 13 produktów turystycznych.

  Czytaj więcej
 • X pielgrzymka flisaków

  W ostatnią niedzielę 04-11-2018 flisacy i ich rodziny wybrali się na pielgrzymkę dziękczynną do Lewoczy za udany sezon. Biletem wstępu do autokarów był tak jaki w czasie dziewięciu wcześniejszych pielgrzymek, strój regionalny.

  Czytaj więcej
 • Sezon zakończony

  Był to drugi rok pod względem ilości obsłużonych turystów. W tym roku z najwygodniejszej formy zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego skorzystało blisko 327 tys. turystów.

  Czytaj więcej
 • Inauguracja letniego sezonu turystycznego

  Inauguracja letniego sezonu turystycznego w Małopolsce, tym razem w Pieninach

  Czytaj więcej
 • Otwarcie sezonu flisackiego z premier Szydło

  Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich pragnie serdecznie podziękować Pani Wicepremier Beacie Szydło, za przyjęcie naszego zaproszenia i obecność w niedzielnym otwarciu sezonu flisackiego na Dunajcu. Początek sezonu flisackiego to bardzo ważne wydarzenie dla naszego regionu. Ma długą tradycję. Celebrujemy je uroczyście. Co roku nasze łodzie święci biskup tarnowski lub metropolita krakowski.

  Czytaj więcej
 • Flisacy zapraszają - łodzie odebrane

  Sezon flisacki zbliża się wielkimi krokami. Już od 02-04-2018 na Dunajcu pojawią się flisacy. Zanim jednak łodzie flisackie będą bezpiecznie przewozić turystów musi być sprawdzony ich stan techniczny.

  Czytaj więcej
 • Kolędowanie w Prokocimiu

  Pienińska kolęda w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu 2017 r.

  Czytaj więcej