Międzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji 90 rocznicy powstania Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec pt. „Rzeki i flisactwo w gospodarce, środowisku i kulturze”.

W 2024 r. flisacy pienińscy świętują 90 lecie powstania Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec. Jednym z wydarzeń tego jubileuszu była Międzynarodowa Konferencja Naukowa, która odbyła się 23-25 października 2024 r. w hotelu „Nad przełomem” w Sromowcach Niżnych.

W 2024 r. flisacy pienińscy świętują 90 lecie powstania Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec. Jednym z wydarzeń tego jubileuszu była Międzynarodowa Konferencja Naukowa, która odbyła się 23-25 października 2024 r. w hotelu „Nad przełomem” w Sromowcach Niżnych. Wydarzenie zorganizowali: Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Pieniński Park Narodowy. Konferencja objęta została patronatem Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dr. hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK oraz Dyrektora Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie dr. hab. Michała Słowińskiego, prof. IGiPZ.

W pierwszy dzień konferencji uczestnicy zarejestrowali się i zakwaterowali w hotelu. W środowe popołudnie przygotowano dla nich pieszą wycieczkę na Trzy Korony, zaś wieczorem wyjście do drewnianego kościółka pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Czwartek, 24 października, był dniem obrad. W tym dniu uroczystego otwarcia międzynarodowej konferencji naukowej dokonał Prezes PSFP Pan Jerzy Regiec, po którym głos zabrali w kolejności: Starosta Nowotarski Pan Tomasz Hamerski i przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pienińskiego Parku Narodowego oraz wójt gminy Czorsztyn Pani Aneta Markus. Po części oficjalnej odbyły się cztery sesje referatowe i jedna posterowa. W tym czasie naukowy z różnych ośrodków akademickich zaprezentowali wyniki swoich badań. Ich zakres był bardzo szeroki wahał się od tematyki historycznej i geograficznej do inżynieryjno-technicznej, co nadało konferencji charakter interdyscyplinarny. Wśród uczestników było wielu profesorów, co podniosło rangę wydarzenia. W gronie prelegentów byli naukowcy z: Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechniki Wrocławskiej, Słowackiej Akademii Nauk z Bratysławy i Centrum Badań Przyrodniczych z Wilna oraz flisacy z: Bractwa Flisackiego im. Świętej Barbary z Ulanowa, Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA oraz Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec.

W trzeci dzień konferencji naukowej uczestnicy spłynęli z flisakami przełomem Dunajca na drewnianych łodziach oraz zwiedzili zaporę i elektrownię wodną w Niedzicy. Spotkanie badaczy stało się również okazją do wymiany poglądów oraz dyskusji naukowych. Warto tu jeszcze dodać, że Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Rzeki i flisactwo w gospodarce, środowisku i kulturze” była pierwszym takim wydarzeniem w Polsce.

Stanisław Migdał

Rzecznik prasowy konferencji