X pielgrzymka flisaków

W ostatnią niedzielę 04-11-2018 flisacy i ich rodziny wybrali się na pielgrzymkę dziękczynną do Lewoczy za udany sezon. Biletem wstępu do autokarów był tak jaki w czasie dziewięciu wcześniejszych pielgrzymek, strój regionalny.

W Bazylice NMP na Mariańskiej Górze w jednym z najstarszych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji mszę św koncelebrowali: biskup Imrich Andrzej, proboszcz Niedzicy Ks. Józef Bednarczyk, proboszcz Sromowiec Wyżnych ks Mieczysław Szlaga i proboszcz Sromowiec Niżnych ks Marek Kądzielawa. Chór parafialny ze Sromowiec Niżnych uświetnił śpiewem uroczystą mszę św. Po mszy wszyscy uczestnicy wyjazdu wraz z kapłanami zrobili wspólne pamiątkowe zdjęcie przy ołtarzu polowym. Następnie zwiedzono Kościół św. Jakuba znajdujący się pośrodku rynku, a więc w samym centrum Lewoczy, jest on najcenniejszym zabytkiem miasta, a zarazem największą gotycką świątynią na Spiszu i drugą w całej Słowacji (po katedrze w Koszycach).
Na skraj średniowiecznego miasta, gdzie znajduje się tzw. stary kościół minorytów z XIV wieku odprawiono różaniec za zmarłych.
Spacerując po uliczkach Lewoczy sami staliśmy się atrakcją regionalną. Około godziny 15.00 pielgrzymi udali się w stronę autokarów i w drogę powrotną do Sromowiec Wyżnych, Sromowiec Niżnych, Czorsztyna, Krościenka i Szczawnicy. Wszystkich uczestników było 300 osób.

Przewodnikiem był Ks Józef Bednarczyk.

Artykuł w portalu podhaleregion.pl.